Vážená přítelkyně, vážený příteli,

Prožili jsme šílený rok 2020 a prožíváme šílený rok 2021.
Je to dlouhé. Mnozí z nás přišli o známé, blízké, o kamarády. Ve chvíli, kdy píši tento dopis, zaznamenávají statistiky přes 25 tisíc lidí, kteří nás opustili kvůli nemoci, o které jsme ještě před dvanácti měsíci většinou četli jenom v novinách. A o pár týdnů dříve jsme ji vůbec neznali.
Procházíme obrovskou zkouškou. Chvílemi vyhráváme. Zatím častěji prohráváme. To se týká i sociální demokracie. Povedlo se nám během účasti v koalicích s ANO mnoho dobrého. Mnohé jsme prosadili, mnohému jsme zabránili. Ale čím blíže jsou podzimní volby, tím více se zdá, že za to zaplatíme obrovskou cenu.
Dynamika toho, jak česká společnost ztrácí důvěru v sociální demokracii, je mimořádná. Přesto jsem stále přesvědčena, že ještě máme čas se tomu postavit a vyvést naši stranu z cesty do mimoparlamentní opozice.
Já osobně nehodlám přihlížet tomu, jak sociální demokracie vyklízí pozice a odchází. K tomu jsou ale potřebné činy a je k tomu potřebná změna. Albert Einstein definoval šílenství takto: „Šílenství je dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky.“

Šílenství je dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky.

Albert Einstein

Rozhodně si nemyslím, že pokud budeme pokračovat tak, jako poslední tři roky, stane se zázrak a důvěra občanů v ČSSD vyskočí do nebes. A nemyslím si ani, že Češi jsou hlupáci, kteří nedokážou pochopit naši genialitu a sebeobětování. Ne, něco děláme špatně, a to špatně děláme jenom a pouze my.
Kdybych si myslela, že sociální demokracie již nemá republice co dát, vrátím se ke kariéře právničky a k tomu začnu znovu učit na vysoké škole. Tak tomu ale není.
Jenže nastartovat republiku po pandemii nebude snadné. Nechat to na pravici by znamenalo, že náklady krize ponesou výhradně „obyčejní lidé“ – od zaměstnanců po živnostníky, drobné podnikatele, farmáře. Sociální demokracie je tady ale už 140 let od toho, aby těmto lidem zajistila spravedlnost.
Můžeme ten nový start po pandemii dokázat. Můžeme zvednout hlavu jako strana, můžeme zvednout hlavu jako národ!
Je nás přes deset milionů, máme nápady a chuť se s tím porvat. A máme touhu žít, udělat naši zemi lepším místem.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *