Zákaz dětských dluhů

Navzdory velkému odporu a zákulisnímu
lobby vymahačů dluhů se mi podařilo ukončit situaci, kdy dvouleté dítě mohlo být
v jedenadvacátém století ve středu Evropy
v exekuci.

Jistota placení výživného

Osamocený rodič, který se stará o dítě, mnohdy marně čeká na výživné od bývalého partnera či partnerky. Běžná situace, která roky neměla rychlé řešení. Nyní už je situace lepší – výživné vyplatí alespoň částečně stát
a od hříšníka ho pak vymáhá.

Ošetřovné během kovidu

Distanční výuka znamená pro mnoho rodičů nutnost „být doma“ s dětmi. Nějakou dobu to je se standardními 70 procenty výdělku možné, ale co je moc, to je moc. Díky široké podpoře ve sněmovně se podařilo dohodnout, že se ošetřovné na dobu epidemie zvýší
na 80 %.

Konečně máme chráněný účet

Všichni víme, že některé aspekty vymáhání dluhů u nás připomínají spíše právo útrpné než moderní časy. Díky chráněnému účtu už nebude moci exekutor zabavit peníze, které mají dlužníkovi podle zákona zůstat. Dluhy se musí platit, ale civilizovaně a spravedlivě, ne jako ve středověku.

Rychlé oddlužení pro studenty
a seniory

Již v roce 2019 jsme ve sněmovně hodně zlepšili insolvenční zákon. Mně se do něj podařilo prosadit rychlejší oddlužení pro mladé, kteří ke svým dluhům přišli ještě jako děti. A také pro seniory, kteří byli v minulosti nejčastějšími oběťmi obchodnických „šmejdů“.

Národní plán dorovnání vzdělávání

Naše děti nechodily rok do školy, učily se u počítačů. Musíme jim pomoci „dohnat“ znalosti a dovednosti. To mne teď zaměstnává nejvíce – chci mimořádných 7,5 miliardy navíc na programy doučování a pomoci všem dětem a studentům.

To samozřejmě není všechno…

jsou tu také desítky pozměňovacích návrhů, práce ve výborech, ve Stálé komisi pro Ústavu, v podvýborech, komisích a jinde… Pokud ale ve sněmovně chcete něco opravdu prosadit, potřebujete přátele, spojence a kolegy ochotné naslouchat. Musím proto poděkovat Aleně Gajdůškové, se kterou jsme spoustu bitev sváděly společně, mnoha kolegům z klubu ČSSD a poslancům jiných politických stran, kteří nás podpořili.

Tabulku s kompletním přehledem odvedené
práce v Poslanecké sněmovně najdete zde.

Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *